Započelo 5. izdanje projekta "Čitamo mi, u obitelji svi"

Autor: Ana Marinić, 20. 1. 2017.

U našoj je matičnoj školi 20. siječnja 2017. započeo novi ciklus nacionalnog projekta obiteljskog čitanja „Čitamo mi, u obitelji svi“.

Riječ je o projektu u kojem sudjeluju učenici trećega razreda i njihove obitelji. Projekt je osmišljen u organizaciji Hrvatske udruge školskih knjižničara na temelju međunarodnih projekata, koji su postigli izvrsne rezultate. Nacionalnog je karaktera, a voditelji projekta su školski knjižničari. U našoj školi projekt vodi knjižničarka Ana Marinić, a podupire ga učiteljice trećeg razreda Štefica Raucher. U ovaj su se projekt uključile brojne osnovne škole u Hrvatskoj.

Svakog petka jedan učenik u svoj dom nosi naprtnjaču s knjigama; riječ je o osam knjiga različite tematike, vrste i za različite dobne skupine, kako bi se u zajedničko čitanje mogla uključiti cijela obitelj. Osim knjiga, u njoj se nalazi i Knjiga dojmova u koju učenici pišu i crtežima prikazuju doživljaj zajedničkog uživanja u knjigama. Ideja je da ukućani barem petnaest minuta dnevno posvete čitanju i prelistavanju knjiga, a samo čitanje se može odvijati u nekoliko modela: učenik čita mami i tati, mama i tata čitaju učeniku, svatko u obitelji čita svoju knjigu te se razgovara o pročitanom. Naprtnjača je u obitelji do srijede, kad ju učenik donosi u školu te na satu hrvatskog jezika iznosi svoje dojmove učiteljici i ostalim učenicima. Na kraju školske godine školski knjižničar s učiteljem bira najljepši dojam iz naprtnjače i šalje glavnom voditelju, a komisija bira najljepše dojmove cijele Hrvatske i nagrađuje školske knjižničare, nastavnike, učenike i njihove roditelje te slijedi tiskanje zajedničke publikacije.

Prvi je privremeni vlasnik naprtnjače i ove godine određen slučajnim odabirom; čast je pripala učeniku Petru Daliću.