Održano predavanje "Prevencija i alternativa" u okviru projekta "Zdrav za pet"

Autor: Ana Marinić, 22. 2. 2018.

Učenici su šestih razreda 22. veljače imali poučno predavanje „Prevencija i alternativa“ u okviru programa „Zajedno možemo više“.

Preventivni program „Zajedno više možemo“ usmjeren je na prevenciju zlouporabe opojnih droga i drugih sredstava ovisnosti, vandalizma i vršnjačkog nasilja te drugih oblika rizičnog ponašanja.

Željko Drašković i Miro Miličević, djelatnici Policijske uprave Požeško – slavonske, na početku su predavanja učenicima objasnili što je alternativa, a što prevencija. Kontakt – policajac Željko pojasnio je učenicima pojam alternative tako što je usporedio s biranjem lokacije školskog izleta, odnosno da uvijek imamo mogućnost izbora.

Posebno su učenicima naglasili da moraju poštivati zakon, roditelje i školu, jer se kod kuće o njima brinu roditelji, a u školi učitelji. Tijekom predavanja učenicima je pojašnjen i Obiteljski zakon, a policajac Željko posebno je izdvojio članak 89. u kojem se govori da je dijete dužno poštovati roditelje i pomagati im u poslovima koji su primjereni za njihovu dob. Također je izdvojio kako je po članku 93. istoga zakona naglašeno da je roditelj dužen djetetu mlađem od 16 godina zabraniti noćne izlaske bez pratnje odrasle osobe.

Kako je ovisnost među mladima sve veći problem, gospodin Miličević govorio je o opasnostima koje u sebi krije konzumiranje raznih opojnih droga, alkohola i cigareta. Cilj je ovoga predavanja bio i upoznati učenike sa samozaštitnim ponašanjem, odnosno podsjetiti ih što bi trebali učiniti ukoliko pronađu iglu i špricu, te kako reagirati ako budu svjedoci nekakvog nasilničkog ponašanja.

Također, naglasili su kako je dovoljan samo jedan zločesti učenik da ugrozi prava ostalih, a ako se to dogodi, obaveza je ostalih da zajedno reagiraju protiv bilo kakvog oblika vršnjačkog nasilja. Ovdje je naglašena važnost suradnje s kontakt policajcem, a također su zajednički ponovili i sve važne telefonske brojeve. Na kraju sata učenici su imali mogućnost dati svoj otisak prsta.

Kristina Nikić; Petra Nikić, VI. b

« Travanj 2024 »