Terenska nastava - Nastava u prirodi

Autor: Dalibor Škorvaga, 11. 10. 2018.

Dana 9. listopada 2018. učenici su šestih razreda imali terensku nastavu iz Tjelesne i zdravstvene kulture (Planinarenje), Prirode (Listopadna šuma) i Hrvatskog jezika (Opis otvorenog prostora). Nastava se odvijala u Velikoj na lokaciji Stari grad i Planinarski dom Lapjak.

Učenici su sa svojim učiteljicama i pedagoginjom Marijom Garić krenuli pješice prema nekadašnjim bazenima. Tamo su, uz pomoć učiteljice Ivane Hofman, odradili prvi dio terenske nastave, a to je bio uspon planinarskom stazom do Starog grada. Cilj je bio prijeći zadanu rutu bez odustajanja te osvijestiti utjecaj hodanja, po ravnom i po uzbrdici, na izdržljivost i na stanje organizma što su učenici potvrdili inicijalnim mjerenjem pulsa (prije hodanja) i završnim mjerenjem stigavši do Planinarskog doma Lapjak gdje je održan ostatak nastave.

Nakon obrađene nastavne jedinice Opis otvorenog prostora, na terenskoj su nastavi učenici dobili nastavni listić koji su morali popuniti promatrajući krajolik ispred sebe. Nakon uputa koje im je dala učiteljica Monika Grozdanić, napisali su svoj plan opisa navodeći motive odabranog slijeda zapažanja, te stvarajući pjesničke slike i izražajna stilska sredstva. Listić im je pomogao u pisanju domaće zadaće: detaljan opis otvorenoga prostora.
U sklopu nastave iz Prirode učenici su imali zadatak načiniti otisak lista kupine, hrasta, bukve i divljeg bršljana u svoje bilježnice, kao i nacrtati plod kupine, hrasta i bukve. U ostvarivanju tih zadataka pomogla im je učiteljica Kristina Last.
Nakon izvršenih obaveza, učenici su imali slobodno vrijeme za kratku okrjepu i uživanje u prirodu.