Posjet makedonskih i rumunjskih učenika u projektu "Happy hearts never get old"

Autor: Ana Marinić, 19. 2. 2016.

Od 25. do 29. siječnja 2016. godine održana je prva mobilnost učenika i učitelja u sklopu međunarodnog projekta „Happy hearts never get old“. Tema je tog projekta  „Solidarnost- brinemo se, usuđujemo i dijelimo“. Projekt radimo u suradnji s ACES-om (Akademijom srednjoeuropskih zemalja sa sjedištem u Austriji, Beču) te s VČELIdom-om (multikulturalnim centrom iz Slovačke).

U sklopu prve održane mobilnosti učenici su i učitelji iz Oou Blagoj Kirkov iz Velesa u Makedoniji te učenici iz Scoala Gimnaziala Nr. 1 Dichiseni iz mjesta Dichiseni iz Rumunjske boravili  u našoj školi. U ponedjeljak, 25. siječnja, u popodnevnim su satima su pristigli gosti iz Makedonije – 6 učenika i dvije učiteljice. Makedonski su učenici bili smješteni kod naših učenika domaćina.

U utorak, drugog dana susreta, u jutarnjim su satima, nakon dugog putovanja, pristigli i gosti iz Rumunjske – 7 učenika i 4 učiteljice.  Dočekala ih je prigodno uređena škola, a naši su im učenici i učitelji priredili program dobrodošlice; recitacije zavičajnih pjesnika, ples domaćih kola, igrokaz, a posebno su zanimljive bile makedonska i rumunjska pjesma u izvedbi hrvatskih učenika. Nakon kulturnoumjetničkog programa, gostujuće su učenike i učiteljice primili predstavnici Općine Velika: zamjenik načelnika, gospodin Ivica Potočanac, koji im je ukratko predstavio našu općinu i mjesto te Antonija Pavlović, predsjednica Vijeća Općine Velika i Tomislav Galić, predsjednik turističke zajednice Općine Velika. U popodnevnim satima, nakon ručka, učenici su, u pratnji učiteljice Anje Polić, posjetili Park prirode Papuk, Park šumu Jankovac, gdje ih je s ljepotama i posebnostima parka upoznala glavna čuvarica prirode, gđa Gordana Kukić. Nakon lijepog izleta u prirodi, učiteljice Monika Grozdanić i knjižničarka Ana Marinić učenicima su, u prostorijama škole, pripremile zanimljivu radionicu o predrasudama, timskom radu i domovinskom identitetu. Za to vrijeme učitelj Josip Ševkušić je organizirao druženje za gostujuće učitelje.

U srijedu, trećeg dana susreta, pedagoginja Marija Garić i učiteljica Antonija Matijević su odvele goste u razgledavanje Požege; posjetili su Gradski muzej Požega, Gradsku knjižnicu i čitaonicu Požega, Gradski trg u Požegi, Crkvu svetog Lovre, Katedralu svete Terezije te spomenik poginulim hrvatskim braniteljima. U popodnevnim su se satima učenici bavili sportskim aktivnostima u školskoj sportskoj dvorani koje je za njih pripremila učiteljica Ivana Hofman, nakon kojeg su nazočili glazbenoj radionici koju je održala učiteljica Antonija Matijević.

Putovanje u Zagreb predstavljao je, sukladno projektnom prijedlogu, središnji dio mobilnosti učenika u Hrvatskoj, a organizirala ga je pedagoginja Marija Garić. Učenici su u četvrtak, u pratnji svojih učitelja, otputovali u Zagreb gdje su najprije posjetili Crvene nosove. CRVENI NOSOVI klaunovidoktori je udruga volontera koja pruža psihosocijalnu podršku ljudima koji su bolesni i pate, pomoću humora i životne radosti. Glavni cilj djelovanja udruge je ublažavanje patnji bolesnim osobama te olakšavanje procesa oporavka pomoću humora kao terapeutskog sredstva. Predstavnica udruge je gostima predstavila rad i misiju njihova djelovanja, a pridružila joj se i jedna klaunica koja je nakratko demonstrirala kako se uveseljavaju bolesna djeca. Nakon ovog inspirativnog druženja, učenici su se zabavili u Muzeju iluzija i tijekom razgledavanja znamenitosti glavnog grada. U popodnevnim su satima nazočili generalnoj probi manifestacije „Ponos Hrvatske“ Ponos Hrvatske naziv je udruge i nagrade koja se svake godine dodjeljuje građanima Hrvatske za hrabra i nesebična djela, postupke i sl. Nagradu je 2005. godine ustanovio dnevni list 24sata, a 2008. godine osnovana je udruga Ponos Hrvatske koja okuplja dobitnike te prestižne nagrade. Dobitnici nagrade heroji su iz susjedstva, skromni ljudi koji su uvjereni da bi na njihovome mjestu svatko reagirao jednako. Naši su učenici imali priliku upoznati neke od dobitnika nagrade te se fotografirati s njima. Posebno je zanimljivo bilo upoznavanje idejnih začetnica akcije „Kosa ljubavi“ - ideja je to kojom su Marijana Čergar (28) i Biljana Bjelajac Poznić (31), dvije majke i supruge iz Zagreba, željele pomoći onkološkim pacijentima koji su zbog liječenja izgubili kosu. Njihova želja je bila osigurati takvim pacijentima najkvalitetniju periku, od prirodnih vlasi, rađenu po mjeri. Zagrepčanke su pokrenule akciju koja je odmah prešla granice Hrvatske. Naša je učenica Lara Čakalić svoje uvojke donirala u ovoj plemenitoj akciji.

U petak su gosti, puni dojmova iz posjeta našoj školi, uputili na daleko putovanje svojim kućama, a naše učenike u travnju očekuje putovanje u Veles u Makedoniji.