Naši učenici sudjelovali na Državnom natjecanju "Sigurno u prometu"

Autor: Ana Marinić, 1. 6. 2017.

Učenici naše škole Petra Nikić, Veronika Samaržija i Mihael Martinaš sudjelovali su na 25. Državnom natjecanju "Sigurno u prometu 2017." koje se održalo od 23. do 26. svibnja 2017. u Zadru.

Učenici i mentori su bili smješteni u turističkom naselju Zaton, a natjecanje se održavalo u OŠ Zadarski otoci. Mentor naših učenika bio je učitelj tehničke kulture Josip Ševkušić.

24.svibnja. učenici su imali ispit znanja o poznavanju prometnih pravila i propisa na računalima u aplikaciji Sigurno u prometu koju je za natjecanja pripremio HAK. Obzirom na veliki broj natjecatelja i mali broj računala učenici su bili podijeljeni u skupine; dok su neke skupine rješavale test na računalima, ostali su imali prigodne zadatke. Tako su mogli isprobati "pijane naočale" i proći oko čunjeva sa koncentracijom alkohola od jednog promila. Poligon je sadržavao samo par čunjeva, ali sa "pijanim naočalama" je bilo problema proći ga bez greške. Isto tako, učenici su morali prepoznati i razvrstati dijelove koji pripadaju i koji ne pripadaju biciklima. Nakon toga su imali zadatak kako se kretati biciklom po zadanoj mapi. Svi ovi zadatci nisu bili bodovani, nego su poslužili kao prezentacija Europskog natjecanja gdje se svi takvi zadatci ocjenjuju.

Nakon napisanog testa učenici i mentori su autobusima otišli u centar Zadra, u Zadarski Forum s prekrasnim pogledom na crkvu sv. Donata voziti bicikl na obilježenom poligonu prateći prometne znakove.

Kada su svi završili, autobusima su se vratili u Zaton na ručak i pričekati brod u zatonskoj luci koji ih je vratio u Zadar na fotografiranje milenijske fotografije Šime Strikomana i turističko razgledavanje grada Zadra.

Umorni od sadržajnog dana vratili su se brodom na večeru i otišli na spavanje kako bi drugi dan natjecanja dočekali naspavani i odmorni.

25. svibnja nakon doručka učenici su, uz pratnju mentora, otišli u OŠ Zadarski otoci gdje je, uz prigodan program, državno natjecanje službeno otvoreno. Tog su dana učenici su imali zadatak biciklom voziti po 3 različita poligona rješavajući zadane zadatke i pri tome imati što manje pogrešaka kako bi u ukupnom poretku ostvarili što bolji uspjeh. Naši su učenici ostvarili sljedeće rezultate: Veronika Samaržija 25. , Mihael Martinaš 32. i Petra Nikić 41. mjesto.

Nakon natjecanja vratili su se na ručak u Zaton, a u popodnevnim satima učenici su uz animatore mogli uživati u kupanju u moru, družeći se i igrajući sportske i društvene igre do večernjih sati.

26. svibnja nakon doručka spremili su stvari i puni dojmova s natjecanja nestrpljivo čekali povratak kući kako bi svojim najbližima ispričali kako su se proveli na natjecanju.

Tekst i fotografije: Josip Ševkušić

« Svibanj 2024 »