Obilježen Dan sjećanja na Vukovar

Autor: Ana Marinić, 21. 11. 2017.

18. studenog 2017. godine učenici su i učitelji naše škole obilježili dan sjećanja na stradanje Vukovara - grada heroja.

Članovi Vijeća učenika škole u ime svojih su razreda ispred panoa uređenog za Dan sjećanja na Vukovar zapalili lampione. Učenici razredne nastave su uredili tematske panoe te također upalili prigodne lampione.

Učiteljica povijesti Suzana Marukić je na satu povijesti s učenicima pogledala petominutni film "Bitka za Vukovar", a potom im je objašnjavala problematiku Vukovara. Učiteljica Josipa Galić s učenicima je osmog razreda interpretirala lirsku domoljubnu pjesmu pjesnika Drage Ivaniševića „Hrvatska“, nakon čega su učenici u skupinama rješavali križaljku s domoljubnim djelima, a u drugom dijelu sata su se natjecali u kvizu znanja. Učenici su šestog razreda poslušali priču Božidara Prosenjaka „Najdraži gol“ (priča o dječaku koji je u ratu ostao bez oba roditelja),a  na kraju su sata u bilježnicu nacrtali vukovarski Vodotoranj u kojemu su napisali lirsku pjesmu kojoj je akrostih VUKOVAR.

Povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, učenici su se petih razreda u sklopu nastave hrvatskog jezika prisjetili državnih obilježja i utvrdili što za njih znači domovina, te kako se sve može voljeti domovina.

o Moja je domovina malena, a velika. Ima prekrasno plavo more i zelena brda, vinograde i oranice, jezera i otočja, ima detaljnu povijest i ( vjerojatno, ne bih znala ) krasnu budućnost. Moja domovina je moje blago i sloboda. Za to, hvala! ( Lucija Adžić, V. a)

o Moja je domovina puna lijepih šuma, modrog mora, čistog zraka i plodnog tla. Trebamo svi biti ponosni jer puno je ljudi dalo život da budemo slobodni i sretni. Život je najljepši u mojoj domovini. ( Katarina Maurus, V. a)

Učenici su, također, zajednički utvrdili pravila ponašanja za vrijeme sviranja himne ( bonton ):

1. NE PRIČATI.
  2. MIRNO STAJATI.
  3. ISKLJUČITI MOBILNE UREĐAJE.
  4. NE PLJESKATI PO ZAVRŠETKU HIMNE.
  5. DESNU RUKU DRŽATI NA SRCU.
  6. PRISTOJNO POSLUŠATI TUĐU HIMNU.

Učenici su sedmog razreda na satu Hrvatskog jezika pomoću pjesme Vukovar je Lijepa Naša TS Sinovi ravnice obilježili značaj obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, te potom ponovili usvojeno znanje o zamjenicama analizirajući tekst spomenute pjesme.

« Travanj 2024 »