Održana promocija osme generacije Mladih čuvara prirode

Autor: Ana Marinić, 25. 9. 2019.

Projekt učenika Požeško – slavonske županije

MLADI ČUVARI PRIRODE

Program „Mladi čuvari prirode“ projekt je Javne ustanove za upravljanje zaštićenim područjem Požeško – slavonske županije u koji su uključeni učenici osnovnih škola.

Cilj je projekta  „ Mladi čuvari prirode“ osposobljavanje i potvrđivanje mladih čuvara prirode u Požeško-slavonskoj županiji. Projektne su aktivnosti zamišljene tako da učenici kroz praktičan rad i izlaskom na teren nauče: kako se ponašati u prirodi, kako se snalaziti i orijentirati u prirodi pomoću karte i kompasa, tko su nadzornici i čuvari prirode/rendžeri, što je bioraznolikost i kako je očuvati, značenje ključnih pojmova zaštite prirode i ostalo.

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim područjem Požeško-slavonske županije ovaj projekt provodi od  2012. godine te su u tom razdoblju promovirana 192 mlada čuvara prirode i obuhvaćene sve osnovne škole u Požeško-slavonskoj  županiji. Svake godine u projektu sudjeluje ukupno 24 učenika iz šest osnovnih škola. Ove su godine u projektu sudjelovale sljedeće škole: OŠ Julija Kempfa Požega, OŠ Antuna Kanižlića Požega, OŠ „Dobriša Cesarić“ Požega, OŠ „Vladimir Nazor“ Trenkovo, OŠ „Ivan Goran Kovačić“ Velika, OŠ Vilima Korajca Kaptol.

Projekt je započeo još 14. svibnja 2019. izlaskom na prvi teren – park u Trenkovu gdje su učenici dobili osnovne informacije o budućim aktivnostima i o tome što će sve naučiti kao čuvari prirode. Drugi je izlazak na teren bio krajem školske godine u Velikoj koji je zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta morao biti skraćen. Našu su školu predstavljali sljedeći učenici: Ivan Emanuel Keresteš, Ana Marjanović, Maria Romić i Katja Šakić ( učenici tadašnjeg 6. b razreda ).  U svim aktivnostima vodila ih je nastavnica Kristina Last.

Dana 19. rujna 2019. na Sovskom jezeru održan je zadnji izlazak na teren te svečana promocija osme generacije mladih čuvara prirode Požeško – slavonske županije. U pratnji rendžera učenici su imali priliku saznati  više o biljnim i životinjskim vrstama toga zaštićenog krajobraza prirode te s vidikovca uživati u ljepotama Požeške kotline.

Na kraju su učenici još jednom potvrdili svoje naučeno znanje kroz interaktivni kviz te su nagrađeni prigodnim materijalima. Mladim čuvarima prirode dodijeljene su potvrde o uspješno završenom programu ( registar mladih čuvara prirode možete pogledati na stranici: https://www.priroda-psz.hr/2019.html )

Dojmovi naših mladih čuvara prirode:

„Sretan sam što sam bio dio ovog projekta, lijepo smo se proveli i vidio sam dio naše županije u kojem do sada nisam bio.“ ( Ivan Emanuel Keresteš, 7. b )

„Posebno mi se svidio pogled s vidikovca jer smo mogli vidjeti predivne dijelove naše županije. Jako mi se svidjelo biti dio ovog projekta jer sam mnogo toga novog naučila i vidjela.“ ( Ana Marjanović, 7. b )

„Projekt mi se jako svidio jer sam imala jedinstvenu priliku naučiti više o biljnom i životinjskom svijetu našega kraja te ono što je jako bitno, a to je kako se treba ponašati u prirodi.“ ( Maria Romić, 7. b )

„Zanimljivo je to što se projekt sastoji od teoretskog i praktičnog dijela koji je zanimljiv. Moji su dojmovi o ovom projektu vrlo dobri i pozitivni. Jako mi se svidjelo to što smo, uz lijepo druženje, naučili i puno toga novoga. “ ( Katja Šakić, 7. b )

Maria Romić, 7.b

Ana Marjanović, 7.b