Posjet Vukovaru

Autor: Ana Marinić, 25. 9. 2019.

Terenska nastava učenika osmih razreda

POSJET VUKOVARU

Dana 23. rujna 2019. godine, učenici su osmih razreda, zajedno sa svojim razrednicima i učiteljicom povijesti,  u sklopu jednodnevne terenske nastave posjetili  Grad Heroj.

Riječ je o pilot – projektu „Posjet učenika osmih razreda Karlovcu“ i jednodnevnom posjetu Vukovaru koji je zamišljen kao terenska nastava  predmeta Povijesti tijekom koje će učenici osmih razreda učiti o vrijednostima Domovinskog rata i bitkama koje su se vodile na tim područjima te se upoznati s kulturnom i povijesnom baštinom tih krajeva.

Po dolasku u Vukovar oko 8 sati, učenici su otišli prvo na doručak, a zatim su poslušali korisno i zanimljivo  predavanje „Domovinski rat“. Potom su posjetili memorijalna mjesta u Vukovaru ( Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991., izložbene prostore Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom Ovčara, masovnu grobnicu na Ovčari, Velepromet i Borovo Commerce ).

Učenici su imali priliku ući u tenkove, brod, autobus, a ponajviše ih se dojmio avion u kojem su se pomoću VR naočala vratili u 1991. godinu i vidjeli kako je sve izgledalo. Posebno emotivno bilo je na Ovčari gdje su se svi zajedno pomolili za sve stradale u ratu, a naročito uz grob generala Blage Zadre. Učenici su nakon ručka sudjelovali u Školi mira i kvizu znanja u kojem su našu školu predstavljali Andrija Mikolić, učenik VIII. a razreda , i Kristina Nikić, učenica VIII. b razreda, osvojivši treće mjesto.

Potom su posjetili Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske kulture koji im se posebno svidio. Iako je padala kiša, učenike ništa nije moglo spriječiti da upiju što više činjenica o Gradu Heroju. Vrativši se kući puni dojmova, ponosa i zahvalnosti što su danas slobodni i sretni,  shvatili su da će zauvijek pamtiti heroje koji su dali život za to.

Ana Zec, VIII. a

« Rujan 2020 »