Obilježen Dan sigurnijeg interneta

Autor: Ana Marinić, 14. 2. 2020.

U  obilježavanje Dana sigurnijeg interneta ove godine bili su uključeni gotovo svi učenici od 3. do 8. razreda matične škole.

Svake veljače udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije organizira Dan Sigurnijeg Interneta kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. Svake godine na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca tisuće ljudi diljem svijeta se udruže kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu.

Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je „Zajedno za bolji Internet.“

Djeca i mladi mogu pomoći kreirati bolji Internet tako da poštuju ostale korisnike interneta štiteći svoju reputaciju (ali i reputaciju drugih) i tražeći prilike da Internet koriste za kreiranje, uključivanje u razne aktivnosti i dijeljenje s drugima. Oni mogu pomoći reagiranjem na negativno tako da budu „korisni promatrači“: da daju potporu svojim vršnjacima koji se suočavaju s nasiljem na internetu, da se suprotstave cyber-nasilju i da prijave sav neprimjeren ili zabranjen sadržaj koji primijete. Povrh svega, djecu i mlade treba ohrabriti da zauzmu stav kao budući sudionici digitalnog doba sudjelovanjem u debatama o budućnosti interneta, ali i trudom da se njihovo mišljenje čuje.

Pedagoginja je škole odradila teme na satovima razrednika u 4., 5.a, 5.b ,7.a i 8.b razredu, S učenicima  3. i 4. razreda  odradila je edukativnu slikovnicu " Sigurni s Neticom" . Poslije su razgovarali  o tome kako učenici pristupaju internetu te  na koje sve opasnosti mogu naići i kako se zaštiti od njih. S učenicima 5. a i 5.b razreda tema se realizirala kroz rad u skupinama gdje se razgovaralo o oblicima e- nasilja. Kasnije su učenici rješavali test o sigurnosti na internetu i bodovali svoje odgovore. Učenici 7. i 8. razreda su najprije pogledali video "My friend Frank" , a kasnije su analizirali svoje profile na društvenim mrežama.

Pedagoginja je sve učenike animirala da se uključe u online kviz putem aplikacije na www.dansigurnijeginterneta.org koji je bio 11.2. u vremenu od 9 do 19 sati, kako bi provjerili svoje znanje o sigurnosti na internetu, te osvojili neke od vrijednih nagrada.

Knjižničarka je učenicima 7.b i 8.a razreda prikazala prezentaciju o oblicima i metodama elektroničkog nasilja, a potom su svoje novostečeno znanje provjerili natječući se u kvizu Kahoot.

Učiteljica je trećeg razreda Ivana Glavaš s učenicima svoga razreda sadržaj sigurnosti na internetu odradila kroz slikovnicu „Sigurni s Neticom“.

« Prosinac 2020 »