Nagrađen čitateljski kutić u projektu „Naša mala knjižnica“

Autor: Ana Marinić, 9. 7. 2020.

Petero učenika četvrtog razreda naše škole sudjelovalo je u projektu Ibis grafike "Naša mala knjižnica". Projekt je  usmjeren na stalno povećanje i razvoj publike među djecom, kako bi se u budućnosti dobilo publiku koja će biti spremna kritički čitati književna djela.

U projektu su sudjelovali Dorja Pavlović, Sofija Boban, Naomi Bašić, Leon Kovačević i Ivo Lovrenović.

Ciljevi projekta:

• poticanje kritičkog čitanja već od najranije dobi
  • promoviranje vrhunskih književnih djela hrvatskih i stranih autora koja prate ilustracije izrađene prema najvišim umjetničkim standardima
  • pristupačnost kvalitetnih knjiga stranih autora na hrvatskom jeziku našim čitateljima
  • suradnja učitelja/knjižničara, roditelja i učenika
  • uključivanje roditelja u školsku zajednicu

Sudionici projekta su pročitali sljedeće knjige:

• Kestutis Kasparavičius: Podvodna priča
  • Iva Dužić: Bodljikava knjiga
  • Branka Žodan: Sjeverac dječarac i patka selica
  • Jana Bauer: Din don priče
  • Nada Horvat: Brljibanovo kazalište
  • Marijana Križanović: Čarobni kalendar

Učenici su rješavali zanimljive zadatke iz kreativne knjižice koji su nastali na temelju knjiga iz projekta.

U projektu je nekoliko predloženih aktivnosti, a naši su učenici sudjelovali u izradi čitateljskog vlakića, razmjeni knjižnog junaka i izradi čitateljskog kutića.

Aktivnost izrade čitateljskog vlakića podrazumijeva da se u razredu na zid nalijepi lokomotiva. Svaki učenik koji pročita knjigu može dodati jedan vagon na kojega će napisati svoje ime i naslov knjige.

Razmjena knjižnih junaka omogućuje izradu lutke prema liku iz književnog djela, a zatim se može, zajedno s bilježnicom, poslati nekoj drugoj skupini.u nekoj drugoj školi. Naši su učenici izradili patku iz slikovnice Sjeverac dječarac i patka selica te ju razmijenili s učenicima IV. osnovnom školom Bjelovar.

Svaki učenik koji je sudjelovao u projektu ponio je lutku kući i u bilježnicu nacrtao ili napisao što je lutka taj dan doživjela, a  potom se, zajedno se s bilježnicom vratila natrag skupini koja ju je izradila.

Aktivnost čitateljskog kutića podrazumijeva uređivanje prostora namijenjenog za čitanje unutar učionice. Naši su učenici zajedno s knjižničarkom uredili kutić u svojoj učionici te je njihov rad nagrađen dodatnom nagradom Facebook pratitelja
koji su čitateljski kutić označili kao jedan od najboljih.

« Kolovoz 2020 »