Obilježen Međunarodni dan pismenosti početkom eTwinning projekta "Uz čitanje riječi rastu"

Autor: Ana Marinić, 15. 9. 2020.

Učenici 2. i 4. razreda obilježili su Međunarodni dan pismenosti, a to je ujedno bila i uvodna aktivnost u međunarodni eTwinning projekt "Uz čitanje riječi rastu" u koji su uključeni učenici ovih razreda matične škole.

Riječ je o projektu koji su osmislile učiteljice OŠ Ladimirevci Ljiljana Marinjak i Marija Bulut Lukačević, u suradnji s učiteljicom Monikom Mužar- Kos iz OŠ Hinka Juhna, Podgorač. Projektni su ciljevi: približiti djeci čitanje knjiga te time izgrađivati kulturu čitanja, razvijati čitalačku vještinu učenika i njihovo kritičko mišljenje, kroz naviku čitanja i promišljanja različitih vrsta književnih dijela utjecati na cjeloživotno obrazovanje učenika, poticati radost čitanja, uvoditi u čitanje, razvijati vještinu čitanja, učiti kako se odnositi prema knjizi, pobuditi interes učenika za samostalno posuđivanje i čitanje knjiga i time utjecati na izgrađivanje svestrane stvaralačke osobe razvijenih sposobnosti čitanja, izražavanja, doživljavanja i vrednovanja književnih djela, razvijati kulturu provođenja slobodnog vremena. U našoj će školi projekt provoditi učiteljica Ivana Glavaš u svom 4. razredu te knjižničarka Ana Marinić u 2., 3. i 4. razredu.

Učenici su 2. razreda ovaj važan datum obilježili edukativno –kreativnom radionicom tijekom koje su, gledanjem prezentacije o pismenosti koju im je prikazala knjižničarka, saznali zašto se obilježava dan pismenosti, koliko je nepismenih osoba u svijetu i u Hrvatskoj te zašto je pismenost toliko važna. Potom su, uz gledanje videa i demonstraciju, samostalno izradili nekoliko modela olovaka uporabom tehnike origamija, na njih nalijepili izreke poznatih o čitanju te ih samostalno pročitali naglas.

Učenici su 4. razreda također pogledali prezentaciju o pismenosti te riješili osmosmjerku s pojmovima koji su spomenuti u prezentaciji, a koju im je knjižničarka izradila u digitalnom alatu Wordwall. Uslijedilo je čitanje priče „Kako cijepiti jednojajčane blizance“ iz zbirke priča „Tko se to tamo gura“ Zorana Pongrašića. Nakon što su poslušali priču, učenici su dobili listić na kojemu se odgovorili na pitanje je li im se priča svidjela te bi li ih ta priča motivirala da posude cijelu zbirku u svojoj školskoj knjižnici. Učenici su potom odabirom papirića u bojama (žuta=odlično, crvena= dobro, tamnoplava= ne sviđa mi se) iskazali svoj dojam o priči koju su čuli i tako dali povratnu informaciju o pročitanom tekstu. Iako je 11 učenika (65 % ) iskazalo da im je priča odlična, samo bi ih njih troje ( 17 %) posudilo tu knjigu u školskoj knjižnici. Ovi će nam podaci poslužiti kao polazišna točka u ostvarivanju jednog od naših ciljeva ovog projekta, a to je, pored izgrađivanja kulture čitanja,  pobuditi interes učenika za samostalnu posudbu knjiga u školskoj knjižnici.