100. dan škole - eTwinning projekt

Autor: Ana Marinić, 22. 2. 2021.

Dana 19. veljače 2021. godine obilježen je 100. dan ove nastavne godine.

100. se dan škole tradicionalno obilježava u veljači u brojnim europskim zemljama. Cilj je okupiti učenike i učitelje i obilježiti ovaj dan u školi. Dan je zamišljen kao dan bez udžbenika, kroz igru i međupredmetne aktivnosti. Iako ga obilježavamo već pet godina, ove je godine naše aktivnosti  pedagoginja Marija Garić podigla na razinu projekta te ih prijavila na eTwinning platformu. Autorica projekta je Angelina Jakopin Vuk.

U našoj su školi ovaj dan obilježile učiteljice Rebeka Šipura (2. i  4. razred PO Radovanci), Nevenka Brekalo (1. razred Velika), Ivana Škorvaga (2. razred Velika), Ivana Glavaš (4. razred Velika),  Tena Vinković, učiteljica povijesti i Izvannastavna aktivnost Mladi povjesničari i pedagoginja Marija Garić.

Projekt je započela pedagoginja s učenicima predmetne nastave preko Teams-a  asocijacijom na broj 100,  koji se nalazio na panou u holu škole.

Učenici su najvećem broju rekli da je to broj godina od kada je škola sagrađena, a bilo je i zanimljivih odgovora kao što su: 100 označava broj dana od kako ne idemo, a bilo je i prijedloga aktivnosti za broj 100 - Možemo na papiriće izrezanih srceta napisati neka dobra djela pa zalijepiti, možemo napraviti cvjetove pa na latice napisati šta nam je najdraže(najmilije), možemo isprintati neku djecu pa stvoriti dijalog o pomaganju drugima/kako postati dobar...

Učenici  su 2. razreda iz Radovanaca s učiteljicom Rebekom Šipura  iz hrvatskog jezika ispisivali i izrezivali 100 zdravih riječi, a 4.r je razvrstavao 100 imenica, glagola i pridjeva. Iz likovne kulture su  slikali sebe kao stogodišnjake, a na satu razrednika su bojali, izrezivali i lijepili naočale te rješavali labirint kroz broj 100.

Učenici su  2. razreda  s učiteljicom Ivanom Škorvaga  pisali ljubavne poruke u srceta koja im je pripremila pedagoginja, te tako obilježili i Valentinovo.

Učenici su 1. razreda s učiteljicom Nevenkom Brekalo bojali slova abecede i znamenke brojeva koje im je pripremila pedagoginja, te s učenicima 2. razreda napravili 100 uradaka za 100 dana škole. Također, pisali su 100 riječi u kojima se nalazi riječ STO.

Učenici su 4. razreda s pedagoginjom Marijom Garić pod satom prirode i društva, u infomatičkoj učionici, pomoću digitalnog alata Padlet, tražili na geografskoj kari 100  gradova u Hrvatskoj te im pridruživali njihovu fotografiju pomoću internetske tražilice.

Učenici članovi Mladih povjesničara radili su istraživački rad pod voditeljstvom učiteljice povijesti Ten Vinković. Oni su istraživali zanimljivosti koje su se dogodile prije 100 godina -  1921. godine.