Obilježen Svjetski dan prava potrošača

Autor: Ana Marinić, 18. 3. 2021.

Obilježavanje ovog dana inspirirano je „Deklaracijom o osnovnim pravima potrošača“ koju je 1962. donio tadašnji predsjednik SAD-a, John F. Kennedy, naglasivši da se glas potrošača mora čuti. Ovaj važan dan su učenici 4. i 5.b razreda obilježili radionicama koje je provela školska knjižničarka.

Poruke iskazane prilikom Svjetskog dana prava potrošača:

• svraćaju pažnju javnosti na uskraćivanje i kršenje prava potrošača i
• osiguravaju temelj udrugama za zaštitu potrošača za njihovo javno djelovanje u interesu potrošača

Knjižničarka je učenicima 4. razreda prikazala prezentaciju uz koju su razgovarali o značenje pojmova potrošač i Zakonu o zaštiti potrošača, a potom su pogledali video Sud europske unije – zaštita prava potrošača u Uniji. Učenici su potom dobili tekst u kojemu se govori o povratu proizvoda; pročitali su ga te riješili pitanja na listiću. Pitanja su projicirana putem projektora pa su učenici naglas čitali svoje odgovore. Uslijedio je dio sata u kojem se razgovaralo o obavijesti o proizvodu; učenici su odabrali jedan od omota proizvoda koje su prethodno ponijeli iz svojih domova te su u paru rješavali listić na koji su upisivali vrstu proizvoda, ime proizvođača, rok trajanja te upute o uporabi proizvoda. Uslijedilo je izlaganje učeničkih radova, gledanje dvaju edukativnih videa u kojima je prikazan povrat oštećenog proizvoda te proizvoda kojemu je istekao rok trajanja. Na kraju su sata učenici iznijeli svoja razmišljanja i iskustva o temi.

Učenici su 5.b razreda pogledali izvrstan edukativni film „Priča o stvarima“ Annie Leonard te  razgovarali o onome što su vidjeli i saznali. Uslijedilo je čitanje teksta o povratu proizvoda te usmeno odgovaranje na pitanja prikazana u prezentaciji; što trgovac mora učiniti kad mu vratite oštećeni proizvod, što će trgovac učiniti ako mu vratite proizvod koji avms e ne sviđa, po čemu se povrat robe kupljene preko interneta razlikuje od povrata robe kupljene u klasičnoj trgovini, itd.

« Travanj 2024 »