Aleksandrov zanimljiv i koristan hobi

Autor: Ana Marinić, 2. 2. 2022.

Aleksandar Duvnjak, učenik 7.b razreda, uz asistenciju svog učitelja tehničke kulture Josipa Ševkušića, izradio je drveno japansko kazalište butaj, pomoću kojeg se izvodi kamišibaj.

Aleksandar je ljubav prema radu s drvetom naslijedio od pradjeda i djeda stolara koji je odselio u Njemačku, ali je u naslijeđe unuku ostavio dosta alata; stolni cirkular, stolnu bušilicu, banzek, itd. Budući da je Aleksandar pokazivao sklonost prema radu u djedovoj radionici, roditelji su mu za rođendane poklanjali nove alate, kao što su ručna gravirka, ubodna pila, razne vrste brusilica, a na neke je potrošio i svoj džeparac. S djedom je sudjelovao u izradi i brušenju kuhinjskih elemenata, a kasnije je samostalno izrađivao podmetače, privjeske, mačeve, kundake za pušku, najčešće od jelovine.

U višim razredima osnovne škole je pohađao izvannastavnu aktivnost iz Tehničke kulture, a kao učenik šestog razreda osvojio je izvrsno šesto mjesto na državnom natjecanju u kategoriji graditeljstva.

Aleksandar je, po želji školske knjižničarke, a uz asistenciju svog učitelja tehničke kulture Josipa Ševkušića, uz pomoć nacrta izradio drveni butaj, odnosno, malu drvenu kutiju u koju se umeću slike pomoću kojih se pripovijeda priča i tako nastaje tradicionalna japanska čarolija pripovijedanja zvana kamišibaj [kamishibai]. Svaki butaj ima okvir, vratašca i prostor za slike ili ilustracije koje se koriste u pripovijedanju. Ovo će pomagalo u našoj školi omogućiti rad s djecom jer razvija maštu, kreativnost, likovnu i govornu izražajnost te komunikacijske i jezične vještine.

« Travanj 2024 »