Učenici 3. razreda sudjelovali u nacionalnom projektu poticanja čitanja Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige

Autor: Ana Marinić, 23. 5. 2022.

Učenici su 3. razreda matične škole sudjelovali u nacionalnom projektu poticanja čitanja Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige.

O projektu: u svakoj se školi, u pravilu, uključuje  jedno odjeljenje i naglas se čita djelo koje ne smije biti obvezna lektira. Stručni suradnici knjižničari i razredni učitelji trude se sa što više kreativnih aktivnosti popratiti čitanje. Na završnicu dolazi, u pravilu, dvoje učenika iz svake škole i u dvije do tri minute predstavljaju pročitano. Plesom, pjesmom, igrokazom, recitiranjem, glumom... Može plakatom ili ppt-prezentacijom. Mentori ističu da je jedna od vrijednosti toga projekta što nema natjecateljski karakter - svi su pobjednici jer potičući čitanje razvijamo kod djece niz kompetencija dok se u razredima provodi projekt i priprema završno izlaganje.

Projekt je u našoj školi vodila knjižničarka Ana Marinić koja je učenicima pročitala knjigu bajki "Bajke iz cijeloga svijeta". Tijekom svakog sata čitanja učenici su, nakon pročitane bajke, ocijenili svoj dojam bajke na evaluacijskom listiću.

Učenici su u skupinama predstavljali odabrane bajke, plakatom, dramatizacijom i metodom kamišibaja. Najuspješniji je uradak učenica Ive Galić, Amalije Kjajić, Andree Šimonović i Mije Matković – Grgić kojim su predstavile bajku Najbolji poklon, metodom kamišibaja – pripovijedanjem uz crteže umetnute u japansko kazalište butaj. Taj je uradak predstavljen na nacionalnoj završnici projekta u zagrebačkom kinu Tuškanac.