Obilježen Dan ružičastih majica

Autor: Ana Marinić, 28. 2. 2020.

26. veljače je u našoj školi, kao i u većini škola diljem Hrvatske, obilježen Dan ružičastih majica - dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

CEPN, nositelj cjelokupnog programa i začetnik ideje u Hrvatskoj, je promocijom Dana ružičastih majica postigao prepoznavanje obljetnice diljem naše zemlje.

U našoj je školi pedagoginja održala pedagoške radionice u 2. i 4. razredu na temu „Odgovornost za ponašanje“, a u 6.a i 6.b na temu „ Konflikti: Sve je u redu! Zbilja?“. Pedagoginja je također organizirala fotografiranje učenika i učitelja pomoću tematski uređenog okvira. Knjižničarka je u 5.b. razredu održala kreativnu radionicu tijekom koje su učenici tehnikom origamija samostalno izradili model ružičaste majice, a ti su radovi potom izloženi na panou knjižnice. Učiteljica engleskog jezika Zrinka Šantak je s učenicima izradila papirnate majice s natpisima na engleskom jeziku koje su također izložene na panou.

« Listopad 2020 »