Izrada književno-turističke videorazglednice "Da si mi srdačno pozdravljen!"

Autor: Ana Marinić, 1. 7. 2021.

Izrada književno-turističke videorazglednice

„DA SI MI SRDAČNO POZDRAVLJEN!“

Povodom Godine čitanja učenici OŠ „Ivan Goran Kovačić“ Velika uključili su se u županijski projekt osnovnih škola Požeško-slavonske županije „Skitam se i čitam…“

Provedba je projekta zamišljena u nekoliko etapa slijedom različitih aktivnosti i na koncu s nekoliko javnih predstavljanja rezultata kako bi se razmijenila iskustva i uključilo što više sudionika u aktivno promišljanje o važnosti poticanja čitanja među mladima.

Naša je škola uključena u dvije etape projekta – prvu pod nazivom „Skitam se, snimam i čitam…“ s ciljem izrade književno-turističkih videorazglednica tako da učenici kazuju pjesme ili ih interpretativno čitaju na najljepšim mjestima svojega užeg zavičaja; te drugu fazu pod nazivom „Čitanje je virtualno putovanje“.

Dana 11. lipnja 2021. u 14 sati održano je u online okruženju javno predstavljanja prve etape spomenutog projekta u Godini čitanja, odnosno javno predstavljanje snimljenih književnih videorazglednica putem aplikacije Zoom Meetings. U ovu se fazu projekta uključilo sedam škola s područja naše županije koje su oblikovale prekrasne i kreativne književno-čitateljske razglednice.

Naši su učenici i učitelji zajednički osmislili književno-turističku razglednicu „Da si mi srdačno pozdravljen!“ u kojoj su na zanimljiv način spojili prirodne ljepote veličkoga kraja i ljepotu pisane riječi. Ovaj nas uradak vodi veličkim stazama do padine Papuka prikazavši na taj način povijest i prošlost Velike motivima sa starih razglednica i kazujući stihove veličkih pjesnika, stihove iz djela Jankovo ljetovanje književnika Franje Cirakija te ulomak pripovijetke Slavonska šuma Josipa Kozarca.

U prvu fazu projekta „Skitam se, snimam i čitam…“ bili su uključeni učenici od petog do osmog razreda – Naomi Bašić (5.a), Emanuela Grgić (7.a), Gabriela Lukić (7.b), Ivan Lukić (8.b), Katarina Maurus (8.a), Petra Maurus (7.b) i Dorja Pavlović (5.a).  Scenarij su osmislile učiteljice hrvatskog jezika Josipa Galić i Monika Grozdanić, a za montažu i režiju pobrinuli su se knjižničarka Ana Marinić, koja je sudjelovala i u predlaganju i odabiru književnih tekstova te fotografija i starih razglednica, i učitelj informatike Dalibor Škorvaga.

Videorazglednica je nastala u suradnji s Gradskim muzejom Požega i Gradskom knjižnicom i čitaonicom Požega, a posebnu zahvalu za pruženu podršku tijekom snimanja dugujemo Parku prirode Papuk te Domu za starije i nemoćne osobe Velika.

Videorazglednicu „Da si mi srdačno pozdravljen!“ možete pogledati na sljedećoj poveznici:

Stari grad - jedan od lokaliteta snimanja

učenici recitatori koji sudjeluju u projektu

javno predstavljanje uradaka

tekst i fotografije: prof. Monika Grozdanić