Obilježen Međunarodni dan pismenosti početkom eTwinning projekta "Uz čitanje riječi rastu 2"

Autor: Ana Marinić, 9. 9. 2021.

Učenici su 2. i 3. razreda obilježili Međunarodni dan pismenosti, a to je ujedno bila i uvodna aktivnost u međunarodni eTwinning projekt "Uz čitanje riječi rastu 2" u koji su uključeni učenici svih razreda naše matične škole.

Riječ je o projektu koji su osmislile učiteljice OŠ Ladimirevci Ljiljana Marinjak i Marija Bulut Lukačević, u suradnji s učiteljicom Monikom Mužar- Kos iz OŠ Hinka Juhna, Podgorač. Projektni su ciljevi: približiti djeci čitanje knjiga te time izgrađivati kulturu čitanja, razvijati čitalačku vještinu učenika i njihovo kritičko mišljenje, kroz naviku čitanja i promišljanja različitih vrsta književnih dijela utjecati na cjeloživotno obrazovanje učenika, poticati radost čitanja, uvoditi u čitanje, razvijati vještinu čitanja, učiti kako se odnositi prema knjizi, pobuditi interes učenika za samostalno posuđivanje i čitanje knjiga i time utjecati na izgrađivanje svestrane stvaralačke osobe razvijenih sposobnosti čitanja, izražavanja, doživljavanja i vrednovanja književnih djela, razvijati kulturu provođenja slobodnog vremena. U našoj će školi projekt provoditi učiteljica Ivana Glavaš u svom 1. razredu te knjižničarka Ana Marinić u svim razredima matične škole.

Učenici su 2. razreda ovaj važan datum s obilježili edukativno –kreativnom radionicom tijekom koje su, gledanjem prezentacije o pismenosti koju im je prikazala knjižničarka, saznali zašto se obilježava dan pismenosti, koliko je nepismenih osoba u svijetu i u Hrvatskoj te zašto je pismenost toliko važna. Potom su, uz gledanje videa i demonstraciju, samostalno izradili nekoliko modela olovaka uporabom tehnike origamija.

Učenici su 3. razreda pogledali prezentaciju o glagoljici, a potom su novostečeno znanje provjerili tijekom sudjelovanja u kvizu izrađenom u digitalnom alatu Kahoot. Potom su dobili listiće sa svojim imenima na latinici i glagoljici koja su prepisali na listiće kasnije izložene na prigodnom panou. Radionice je vodila knjižničarka.

Učenici 6. a i 6.b razreda pisali su haiku pjesme, a njihovi su radovi izloženo na panou literarnog kutka.

« Srpanj 2022 »