Obilježen Dan sjećanja na holokaust

Autor: Ana Marinić, 3. 2. 2022.

U našoj je školi obilježen Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata.

Ovaj se Dan obilježava diljem Europe, a u najvećem broju europskih zemalja za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja. Na taj je dan 1945. godine Crvena armija oslobodila 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Oświęcimu u Poljskoj. Tog se datuma ovaj Dan sjećanja obilježava i u Republici Hrvatskoj.

"Mladi povjesničari", koje čine Naomi Bašić, Sofija Boban, Matea Božić, Nika Dalić, Dorja  Pavlović i Nika Vidović (učenice 6.a razreda), obilježili su Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta s učiteljicom povijesti Tenom Vinković. Učenice su dobile zadatak istražiti svakodnevni život u koncentracijskim logorima, pronaći Hrvate koji su dio života proveli u logoru ili čak umrli na putu u logor, kao što je to bila Lea Deutsch. Uz Leu, učenice su se upoznale s Annom Frank i Renijom Spiegel, čije su dnevnike čitale na satu mladih povjesničara. Uz pomoć učenika Mateja Šebalja i Bernarda Šipure postavljen je i pano na školskom hodniku kako bi se svi učenici škole mogli zaustaviti i pročitati nešto o holokaustu te barem na taj način odati počast žrtvama.

Na nastavnim satima povijesti u 6., 7. i 8. razredu također je obilježen Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Učenici su pogledali dokumentarni film o životu u Auschwitzu, najpoznatijem logoru smrti, i isječke iz filmova Pijanist i Schindlerova lista. Tijekom sata dobili su uvid u svakodnevni život zatvorenika logora u Drugom svjetskom ratu, ali i načine na koje su se nacisti obračunavali sa svima koji su smatrani manje vrijednima. Učenici su ostali u šoku nakon odgledanog jer, iako je većina znala što je to holokaust, nitko nije pretpostavio o kolikom je zločinu doista riječ. Cilj nastavnih sati bio je objasniti učenicima da nikoga ne treba diskriminirati na osnovu porijekla, religije, nacionalnosti, boje kože... jer se u to ime može dogoditi zločin kojeg svijet neće nikada zaboraviti.

Knjižničarka je, također povodom Dana sjećanja na holokaust, učenicima osmih razreda pripremila ceremonijal koji su pročitali kako bi spoznali humane reakcije ljudi u nehumanim uvjetima Drugog svjetskog rata te prezentaciju o Ani Frank, djevojčici koja je postala simbolom holokausta, a na kraju im je pročitala nekoliko zapisa iz njenog dnevnika.