Obilježen Dan sigurnijeg interneta

Autor: Ana Marinić, 10. 2. 2022.

8. veljače 2022. godine u našoj je školi nizom aktivnosti obilježen Dan sigurnijeg interneta.

Svake veljače udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije organizira Dan Sigurnijeg Interneta kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. Svake godine na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca tisuće ljudi diljem svijeta se udruže kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu.

Pedagoginja je s učenicima 2. razreda razgovarala o sigurnosti na internetu kroz prezentaciju slikovnice „Sigurni s Neticom“. Iako se nekoliko učenika sjetilo da su tu slikovnicu čitali i prošle godine, priznali su kako su sve zaboravili. Po završetku čitanja, uvidjeli su da su bili u krivu kada su na pitanje što je sigurnost na internetu rekli da je to povećanje brzine kako bi internet bio bolji. Zapamtili su da se za sve probleme na koje naiđu, tijekom korištenja digitalne tehnologije, trebaju obratiti roditeljima ili najbližoj odrasloj osobi.

Učenicima 6.a razreda pedagoginja je pročitala malo prerađenu bajku „Tri praščića“. U početku su bili skeptični, jer su mislili kako su prerasli bajke, ali ovdje je bila riječ o digitalnoj bajci. Zadatak je bio  odrediti mjesto radnje, odgonetnuti što bi u digitalnom svijetu predstavljale kućice praščića, sami praščići te vuk. Nakon što su zaključili da kućice predstavljaju njihove profile na digitalnim mrežama, a vuk opasnost koja ih vreba s interneta, davali su prijedloge kako zaštiti svoju „kućicu“ i učiniti je sigurnijom od raznih „vukova“.

Učenici 3. razreda matične škole obilježili su Dan sigurnijeg interneta sa svojim učiteljicom informatike Marijom Brkić  igrajući igru  Sigurno-nesigurno te igre u Kahootu.

Učenici 8.b razreda pogledali su knjižničarkinu prezentaciju o oblicima i metodama elektroničkog nasilja, a potom su svoje novostečeno znanje provjerili igrajući kviz Kahoot.