Održano predavanje Projekt prevencije ovisnosti i zlouporabe alkohola, droge, interneta, kocke i dr.

Autor: Ana Marinić, 16. 2. 2022.

15. veljače 2022. godine učenici su 8.a razreda poslušali predavanje Projekt prevencije ovisnosti i zlouporabe alkohola, droge, interneta, kocke i dr. u sklopu projekta  „Zdrav za 5!“.

Riječ je o projektu prevencije ovisnosti i zlouporabi alkohola koji se provodi  u suradnji s Ministarstvom zdravstva, Ministarstvom zaštite okoliša i energetike te s Ministarstvom znanosti i obrazovanja na području svih osnovnih škola u Republici Hrvatskoj.

Ciljevi projekta uključuju podizanje razine informiranosti i razine javnozdravstvene svijesti kod djece osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, prevenciju ovisnosti i zlouporabe droga, alkohola i igara na sreću te očuvanje i zaštitu okoliša.

Učenici su imali priliku saznati važne informacije o prekršajnoj i kaznenoj odgovornosti alkoholiziranih osoba već od 14 godine života. Upoznali su se s kažnjivim ponašanjima koja nastaju pod utjecajem alkohola s nekoliko primjera iz prakse koji se odnose na mlade osobe. Tim primjerom saznali su da mladi ljudi pod utjecajem alkohola mogu biti i žrtve i počinitelji kažnjivih djela (nasilje, imovinski delikti, tučnjave, prometne nesreće i slično). Kroz predavanje im je također naglašeno da postoji razlika koncentracije alkohola u organizmu kod muškog i ženskog spola i  koliku štetnost alkohol uzrokuje mladim osobama u razvoju njihovog mozga.

Učenike se ovakvim predavanjem nastojalo osvijestiti o štetnosti konzumiranja alkohola, a njihova aktivna uključenost i zainteresiranost na ovu temu kroz razgovor s policijskim službenicima upućuje na važnost održavanja ove vrste prevencije.