Održan književni susret s Vladimirom Bakarićem

Autor: Ana Marinić, 5. 9. 2022.

3. rujna 2022. u dvorištu veličkog „Indijanca“, Željka Blaževića Lelca, u organizaciji Ogranka Matice hrvatske Vinkovci te uz potporu Općine Velika održan je književni susret tridesetak učenika naše škole s vinkovačkim piscem Vladimirom Bakarićem te ilustratorom Dubravkom Matakovićem.

Pisac Vladimir Bakarić je Vinkovčanin, no dugi niz godina često dolazi u Veliku koja mu je jako prirasla srcu, stoga je u nekoliko njegovih dječjih romana i pripovijetki mjesto radnje upravo naše mjesto. Ovom je prigodom posebno predstavljen posljednji od tih romana, Totem straha 2 – Božićna pustolovina, u izdanju Ogranka Matice hrvatske Vinkovci koju je ovom prigodom predstavljao njen predsjednik, dr. Dražen Švagelj. U ovom je romanu jedan od glavnih protagonista upravo domaćin susreta – Željko Blažević Lelac, a naš bivši učenik Luka Kovačević također je jedan od glavnih likova. Riječ je o jako uzbudljivom romanu, punom duhovitih dijaloga, napetosti, ljubavnih zavrzlama i šumskih pustolovina,  a posebnu mu čar daje upravo činjenica da se sama radnja događa baš u Velikoj, i u šumama našeg Papuka. Susretu su nazočili i stvarni likovi iz prvog dijela romana – Stela Pal, Tara Blažević i Branko Štivić uz nekolicinu zainteresiranih Veličana i Požežana. Tijekom druženja s autorom i ilustratorom učenici su uživali u grickalicama, pečenoj slanini, krumpiru i gljivama, svi su na poklon dobili primjerak romana, a na kraju je susreta magična atmosfera dodatno  začinjena Lelčevim recitiranjem vlastitih stihova uz zvuk bubnja te pratnju gitare našeg bivšeg učenika Stjepana Rončevića.

« Listopad 2022 »