Stručne službe
PEDAGOG: Dominik Ribičić, mag.pedagogije
tel: 034/313-016
dominikribicic@gmail.com
Radno vijeme ( od ponedjeljka do četvrtka ) : 8.00-14.00 sati
Radno vrijeme (petak) : 9.00-15.00 sati
Pedagog je stručni suradnik koji u školi obavlja neposredan odgojno-obrazovni rad s učenicima te stručno-razvoje i koordinacijske poslove. U svom radu svakodnevno surađuje s učenicima i roditeljima te učiteljima, stručnom službom i ravnateljem, a sve s ciljem unaprjeđenja odgojno-obrazovnog rada škole i, naravno, dobrobiti svakog učenika. U tom smislu surađuje i s vanjskim čimbenicima kao što su Zavod za javno zdravstvo – školska medicina, Zavod za socijalni rad, policija, Zavod za zapošljavanje, srednje škole, razne udruge te lokalnom zajednicom.

Jedno od najvažnijih područja rada pedagoga svakako je savjetodavni rad s učenicima i roditeljima te učiteljima. Pedagog je osoba kojoj se učenici uvijek mogu obratiti za pomoć i savjet kako bi se riješio neki problem ili pak spriječilo da do problema uopće dođe. Pedagog je osoba kojoj se roditelji uvijek mogu obratiti ukoliko trebaju savjet vezano za određene izazove u odgoju svoje djece. Pedagog je osoba koja će uvijek rado saslušati svakog učenika i roditelja te mu pružiti potrebnu podršku. Pedagog isto tako posjećuje nastavu, prati ponašanje učenika i rad učitelja u razredu te ih savjetuje kako pristupiti učenicima te unaprijediti i osuvremeniti svoju nastavu.
Pedagog provodi pedagoške radionice kojima potiče razvoj odgojnih vrijednosti među učenicima s naglaskom na međusobno poštivanje i uvažavanje, toleranciju, te suradnju. Također, pedagoške radionice pomažu razvijanju empatije kod učenika te jačaju njihove socijalne i komunikacijske vještine koje su im važne za stjecanje i održavanje prijateljstava te uspješno rješavanje problema, odnosno nenasilno rješavanje sukoba mirnim putem – razgovorom.
Pedagog ima važnu ulogu u prevenciji rizičnih i neprihvatljivih oblika ponašanja kod djece u školi i van škole, a koja prije svega podrazumijevaju nasilna i ovisnička ponašanja. Pri tome svakako treba naglasiti važnost zdravstvenog odgoja i obrazovanja.
Pedagog pomaže učenicima u učenju na način da ih usmjerava na najbolje i najuspješnije načine i metode učenja te im pomaže organizirati njihovo vrijeme. Ukratko – uči ih kako učiti.
Pedagog prati napredovanje učenika te obavlja poslove vezano za utvrđivanje teškoća te određivanje primjerenih oblika i programa školovanja za učenike kojima su potrebni.
Pedagog obavlja poslove vezano za upise u osnovnu i srednju školu. Pri tome procjenjuje spremnost djece za upis u prvi razred te profesionalno informira i usmjerava učenike prilikom upisa u srednju školu.
Pedagog koordinira, organizira, priprema i pomaže, provedbom školskih natjecanja te vanjskih vrednovanja u školi – nacionalni ispiti.
I na kraju… pedagog je osoba u školi kojoj se uvijek možete obratiti za pomoć.
Zajedno i uz dobru volju možemo riješiti svaki problem.
PSIHOLOGINJA : Martina Begović, mag.psihologije
martina.begovic2409@gmail.com
Radno vrijeme ( od ponedjeljka do petka ) : 8.00-14.00 sati
tel: 034/313-014
Ja sam Martina Begović Matijević, stručna suradnica psihologinja u OŠ „Ivan Goran Kovačić“ u Velikoj. Cilj moga rada je potaknuti kognitivni, emocionalni i socijalni razvoj učenika te im pomoći usvojiti osnovna znanja i vještine potrebne za uspješno svakodnevno funkcioniranje, razvoj pozitivnog mentalnog zdravlja i bolji školski uspjeh.

Što je posao školskog psihologa?
U neposrednom odgojno-obrazovnom radu s učenicima prepoznajem individualne potrebe učenika te u skladu s time provodim individualna savjetovanja, odnosno učenicima pružam psihološku podršku kako bi postigli bolji školski uspjeh te unaprijedili i održali svoje mentalno zdravlje. Savjetodavni rad obično je usmjeren na učenike koji pokazuju teškoće u učenju (npr. neučinkovite strategije učenja, smanjena motivacija, teškoće pamćenja), ponašanju i/ili socio-emocionalne teškoće (npr. ispitna anksioznost, problemi u vršnjačkim/obiteljskim odnosima), ali i na roditelje te učitelje. Kao školski psiholog interveniram i na krizne situacije individualno i grupno (npr. kada se u školi dogode sukobi ili nasilje, traumatski događaji poput smrti bližeg člana obitelji nekog učenika). Svaki oblik rada s učenicima se redovito dokumentira.
Osim s učenicima, kao školski psiholog surađujem s učiteljima i roditeljima u cilju dobrobiti učenika. To uključuje prilagodbu nastavnih strategija, razvoj individualnih planova podrške ili pružanje savjeta roditeljima o podršci kod kuće. Školski psiholog pruža savjetovanje i vodi edukativna predavanja na roditeljskim sastancima kako bi roditeljima pomogao u prepoznavanju i razumijevanju razvojnih i individualnih potreba učenika te u pružanju odgovarajuće podrške.
Nadalje, provodim opservaciju i utvrđivanje programa za promjenu oblika školovanja učenika s teškoćama u razvoju i učenju – psihološku obradu i utvrđivanje sposobnosti učenika, sudjelujem u timskom radu u sklopu određivanja primjerenog oblika daljnjeg školovanja, sugestija i uputa za izradu programa. Članica sam i Školskog povjerenstva za utvrđivanje psihofizičkog stanja djeteta, tj. procjenu njegove kognitivne i socioemocionalne zrelosti za polazak u 1. razred osnovne škole.
Voditeljica sam Školskog preventivnog programa kojem je osnovna namjena osiguravanje sigurnog, podržavajućeg, pozitivnog i poticajnog okruženja za učenike u školi, a ostvaruje se kroz različite oblike i metode rada. Opći ciljevi Školskog preventivnog programa su:
• prevencija svih oblika nasilja i povećanju sigurnosti učenika
• zaštita mentalnog zdravlja učenika
• prevencija ovisnosti i promicanju zdravih stilova života
• prevencija školskog neuspjeha
Od školske godine 2024./2025. pratim realizaciju programa „Abeceda prevencije“ od strane učitelja/nastavnika čiji je opći cilj usvajanje socijalnih i komunikacijskih vještina važnih za zdravo odrastanje, razvoj otpornosti i pozitivni razvoj djece i mladih. Program se provodi u svim razredima, a fokus je stavljen na razvoj samopoštovanja i pozitivne slike o sebi, suradničkih socijalnih vještina i nenasilnog rješavanja sukoba.
Također, u sklopu Školskog preventivnog programa, u školskoj godini 2024./2025. s učenicima 7.a razreda provodim program „Alati za moderno doba“ čiji je cilj osnaživanje učenika za razvoj njihovog odgovornog ponašanja značajnog u prevenciji ponašajnih ovisnosti i rizičnih ponašanja u virtualnom okruženju i ostvarivanja pozitivnih razvojnih ishoda. Program se usmjerava na rizike i online sigurnost kroz domene koje su u osobnoj kontroli djece, pri čemu je naglasak stavljen na socio-emocionalne vještine – vlastite alate svakog djeteta kojim se ulaže u njihovo osobno odgovorno i sigurno ponašanje u virtualnom okruženju. Uz to, ovisno o procijenjenim potrebama pojedinog razreda provodim psihološko-pedagoške radionice. Od siječnja 2025., naša škola je jedna od uključenih partnerskih škola u provedbi projekta „Škole hrabrosti“ čiji je nositelj Hrabri telefon, a čiju realizaciju također pratim.
Sudjelujem u javnoj i kulturnoj djelatnosti škole obilježavanjem značajnijih datuma kroz radionice i aktivnosti koje provodim s učenicima. Surađujem s drugim odgojno-obrazovnim djelatnicima (učitelji, stručni suradnici, izvanškolske institucije Hrvatski zavod za socijalni rad, MUP,HZZ, OŽB Požega, HZJZ – školska medicina, Agencija za odgoj i obrazovanje, Upravni odjel za obrazovanje, kulturu i sport, druge osnovne i srednje škole s područja grada i županije, različite udruge čiji rad se odnosi na zaštitu prava i interesa djeteta) te se redovito stručno usavršavam.
KNJIŽNIČAR: Ana Marinić, dipl. knjižničar i prof. hrvatskog jezika i književnosti
Radno vijeme ( od ponedjeljka do petka): 8.00 – 14.00 sati
Ja sam Ana Marinić, školska knjižničarka u Osnovnoj školi „Ivan Goran Kovačić“ u Velikoj. U mom poslu u školskoj knjižnici osnovna mi je misija promicanje knjige i čitanja kroz radionice, aktivnosti i projekte.
Uz stručne knjižničarke poslove koje obavljam, svake školske godine učenike naše škole uključujem u različite projekte kao što su „Uz čitanje riječi rastu“, „Čitajmo zajedno – čitajmo naglas: zaboravljene knjige“ te programe kao što su „Mjesec hrvatske knjige“ i „Noć knjige“.
Sudjelujem u javnoj i kulturnoj djelatnosti škole obilježavanjem značajnijih datuma kroz radionice, kampanje i aktivnosti koje provodim s učenicima. Također, s učenicima provodim knjižnični odgoj i obrazovanje. Surađujem s drugim odgojno-obrazovnim djelatnicima, drugim ustanovama i profesionalnim udruženjima te se redovito stručno usavršavam.
Tijekom školske godine 2022./2023. promovirana sam u zvanje stručne suradnice savjetnice.
