Polaznici B1 aktivnosti “Vremeplov i Povijesna škrinjica” boravili na petodnevnoj terenskoj nastavi

8. lipnja 2025. | Vijesti

Svaki je dan njihova boravka donio nova otkrića i zanimljive susrete s bogatom hrvatskom poviješću.

Prvog dana učenici su posjetili Špilju Biserujku na otoku Krku – malu, ali iznimno zanimljivu špilju koja se ističe bogatstvom siga i legendama koje prate njezin nastanak. Uz stručno vodstvo, naučili su o geološkim procesima i povijesti otkrića špilje, ali i uživali u njezinoj mističnoj atmosferi.

U Senju su zakoračili u prošlost grada poznatog po snažnoj utvrdi i burnoj povijesti. Obišli su Gradski muzej Senja, gdje su vidjeli vrijedne povijesne eksponate koji svjedoče o razvoju grada kroz stoljeća. Poseban dojam ostavila je Senjska katedrala, u kojoj su imali priliku vidjeti prvi prikaz hrvatskoga grba – povijesni detalj koji ih je osobito zainteresirao. Na tvrđavi Nehaj, simbolu senjske obrane od Osmanlija i Mlečana, učenici su se upoznali s uskocima, legendarnim braniteljima grada, te saznali više o njihovom načinu života i vojevanju.

U Crikvenici su posjetili akvarij, u kojem su vidjeli brojne morske vrste Jadranskog mora. To je bilo i edukativno i opuštajuće iskustvo, koje je posebno razveselilo ljubitelje prirode i biologije.

Na povratku su stali u Ogulinu, grad bajki i mitova, gdje su se susreli s pričom o Ivani Brlić-Mažuranić, ali i istražili ogulinsku povijest kroz posjet zavičajnom muzeju i starom Frankopanskom kaštelu.

Ova terenska nastava bila je dragocjena prilika da učenici uče izvan učionice – u stvarnim prostorima u kojima se povijest oblikovala. Osim znanja, kući su ponijeli i lijepe uspomene, nova prijateljstva i mnogo dojmova koje će, sigurni smo, dugo pamtiti.

Skip to content