Završen nacionalni projekt poticanja čitanja „Čitajmo zajedno – čitajmo naglas: zaboravljene knjige“

19. lipnja 2024. | Vijesti

O projektu: u svakoj se školi, u pravilu, uključuje  jedno odjeljenje i naglas se čita djelo koje ne smije biti obvezna lektira. Stručni suradnici knjižničari i razredni učitelji trude se sa što više kreativnih aktivnosti popratiti čitanje. Na završnicu dolazi, u pravilu, dvoje učenika iz svake škole i u dvije do tri minute predstavljaju pročitano. Plesom, pjesmom, igrokazom, recitiranjem, glumom… Može plakatom ili ppt-prezentacijom. Mentori ističu da je jedna od vrijednosti toga projekta što nema natjecateljski karakter – svi su pobjednici jer potičući čitanje razvijamo kod djece niz kompetencija dok se u razredima provodi projekt i priprema završno izlaganje.

Projekt je u našoj školi vodila knjižničarka Ana Marinić koja je učenicima pročitala roman “Čarobnjak iz Oza” L. Franka Bauma. Učenice Karmen Ćorluka i Ela Sabo u videu su utjelovile lik Dorothy, odnosno lik Plašljivog lava iz romana, a taj je uradak predstavljen na nacionalnoj završnici projekta u zagrebačkom kinu Tuškanac. Učenici su pogledali i istoimeni film. Svi su se učenici natjecali u nagradnom kvizu s pitanjima o romanu, a najuspješnija je bila ekipa učenika Nea Vidovića, Mateja Adžage, Šimuna Lukića i Šimuna Živanića.