Završen školski projekt “Moj prijatelj Pale”

20. lipnja 2024. | Vijesti

U središtu su projekta vijetnamski paličnjaci, neobični kukci koji su usavršili mimikriju, tj. stapanje s prostorom u kojemu se nalaze, a trenutno se tri primjerka ove vrste nalaze u terariju u učionici prirodoslovlja naše škole.

Ciljevi su aktivnosti projekta sljedeći: poticanje učenika na promatranje prirode, promatranje vijetnamskih paličnjaka u njihovom terariju, način hranjenja, kretanja, mimikrije.

Namjene su aktivnosti projekta sljedeće: razvijanje svijesti učenika o životnim potrebama paličnjaka, povezivanje uočenog sa ishodima prirodoslovlja, razvijanje empatije i brige prema kućnim ljubimcima te razvijanje interesa prema egzotičnim kućnim ljubimcima.

U prvoj aktivnosti „Nacrtaj paličnjaka!“ učenici su se upoznavali s paličnjacima, a nakon pažljivog promatranja njihovog izgleda su ih i nacrtali. Nema boljeg učenja od iskustvenog učenja pa su ih najhrabrijii učenici čak držali na ruci!

U drugoj aktivnosti „Uredi mi kuću“ učenici su uredili terarij za paličnjake; donijeli su kamenčiće te listove ruže i maline.

U trećoj su aktivnosti Pripremi ručak za paličnjake učenici 5.a istražili čime se paličnjaci hrane hrane te to prikazali posterom.

U četvrtoj aktivnosti „Preporuči paličnjaka kao kućnog ljubimca“ učenici su osmislili i snimili videopreporuke kojima promoviraju držanje vijetnamskih paličnjaka kao kućnih ljubimaca.